Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były szczególnie burzliwe, traktowana spośród pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra natomiast następnie nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak szczególnie cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można uzyskać za pomocą Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Cena platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy albo objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca cena platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj również dostrzegamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od pokrewnych czynników, jakie oddziałują na wartość srebra czy złota. lecz co tak właściwie na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, postęp technologiczny i inflacja. Jest to jednak szczególnie intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszystkie czynniki.
Stawka platyny uwarunkowana jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki i przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie wyjątkowe czynniki, natomiast dlaczego one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż niniejszego metalu jest tam wykorzystywana, stąd skoro rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony cena platyny się przemieni.